Lukostřelba

Volně stažitelná kniha ze stránek Archery.cz o základech lukostřelby. ZDE

3D lukostřelba

Jedná se o střelbu lukem na modely zvířat v životní velikosti zasazené, pokud možno do jejich přirozeného prostředí. Soutěžní trať se staví většinou v přírodě – lesy, louky, rokle apod.

Původně se skutečně jednalo o nácvik lovu, ale dnes představuje dynamicky se rozvíjející sport. Jedná se o spojení lukostřelby a pohybu v terénu – někdy i poměrně náročném. V podobě kterou představuje Česká 3D lukostřelba se setkáte prakticky se všemi typy luků a střeleckých technik, ale i s pestrou paletou různých typů střelců. Kromě příjemně stráveného dne v přírodě potkáte excelentní střelce, ale i skutečné nadšence, nebo celé rodiny.

Lukostřelba je sportem, který může provozovat společně celá rodina od žákovských kategorií až po seniorské.

Ve 3D lukostřelbě se konají různé typy soutěží. Soutěže klubové, dlouhodobá soutěž Český pohár, Mistrovství republiky, Evropy i světa.

3D lukostřelce sdružuje celá řada lukostřeleckých asociací. Nejvýznamnější z nich jsou:

IFAA – Světová asociace terénní lukostřelby založená v roce 1970.

IBO – mezinárodní organizace lovecké lukostřelby založená v roce 1984. Ta uspořádala i první Mistrovství Světa v roce 1989

V posledních letech do svých soutěží zahrnula 3D lukostřelbu i FITA – mezinárodní  lukostřelecká federace založená v roce 1931, která se nedávno přejmenovala na WA (World Archery).

Státy střední Evropy združuje druhým rokem HDH-IAA sídlící v Maďarsku, která navázala na zaniklou EAA.

Všechny zmíněné mezinárodní  organizace mají odlišná pravidla, odlišné vzdálenosti, odlišné rozlišení luků a střeleckých stylů, ale jedno mají společné. Střelci se pohybují po vyznačené trati a střílí z určené pozice – mety. Terče jsou vyrobeny z materiálu určeného pro lukostřelecké terče (polyuretanová, nebo polyethylénová pěna) a mají na sobě vyznačené zásahové zóny.  Zásahu je přiřazena bodová hodnota podle jeho kvality.

Šípy se používají vesměs terčové s terčovým hrotem a obvyklým provedením příslušným k danému typy luku.  Na trati je možno spatřit střelce s nejmodernějším sportovním vybavením se zaměřovači a stabilizátory, ale i jednoduché tradiční luky.  Mezi sebou jsou porovnávány jenom luky se srovnatelným vybavením.

Pokud se pro 3D lukostřelbu rozhodnete, můžete očekávat nejen příjemné trávení volného času a velice hodnotný aktivní odpočinek, ale i zařazení se do velice přátelské komunity. Možná vás podpoří i rodinní příslušníci a budete, jako mnozí další, trávit víkendy rodinnými výlety za lukostřeleckým dobrodružstvím.

Platná pravidla 3D Lukostřelby ZDE